گفتگوی ترامپ و مون پیرامون کره شمالی و تقسیم هزینه نظامی

به گزارش وبلاگ ریاضیات به نقل از الجزیره، پیش از برگزاری یک نشست دوجانبه در سئول برای گفتگو پیرامون هزینه استقرار نیروهای نظامی آمریکا در خاک کره جنوبی، رؤسای جمهور آمریکا و کره جنوبی روز دوشنبه در نشستی مشترک در شهر نیویورک پیرامون طرحها برای شروع مجدد گفتگوهای هسته ای میان واشنگتن و پیونگ یانگ گفتگو کردند.

گفتگوی ترامپ و مون پیرامون کره شمالی و تقسیم هزینه نظامی

با آنکه مذاکره واشنگتن با کره شمالی پس از دومین نشست ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ماه فوریه به بن بست رسیده است، دولت کره شمالی گفت که تمایل دارد در اواخر ماه سپتامبر گفتگوها را باردیگر آغاز کند. هنوز تاریخ و مکان این نشست دوجانبه اعلام نشده است.

از سوی دیگر، ترامپ در دیدار با همتای کره جنوبی خود در حاشیه هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که هیچ گونه آزمایش هسته ای [از جانب کره شمالی] انجام نشده است. وی در ادامه افزود: روابط خیلی خوب بوده.. باید ببینیم که چه کاری می توانیم انجام دهیم. اگر بتوانیم، عالی خواهد بود. و اگر نتوانیم، آن هم خوب است. باید ببینیم که چه اتفاقی خواهد افتاد.

مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی نیز ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در سطوح کلی میان آمریکا و کره شمالی به زودی برگزار شود؛ با این حال ترامپ گفت که پیش از موافقت با برگزاری سومین نشست مشترک خود با رهبر کره شمالی، خواهان آن است که بداند از این نشست چه نتیجه ای حاصل خواهد شد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه کره جنوبی گفت که گفتگوها با مقامات آمریکا برای تجدید توافقنامه تقسیم هزینه های نظامی روز سه شنبه در شهر سئول آغاز خواهد شد.

گفتنی است که دولت کره جنوبی طبق توافقنامه سال 1991 بخشی از هزینه استقرار 28500 نیروی نظامی آمریکا در خاک خود را می پردازد. در ماه مارس، این کشور برای پرداخت 1.04 تریلیون وان (870.94 میلیون دلار) هزینه نظامی در سال جاری- با افزایش 8.2 درصدی نسبت به سال گذشته- توافقنامه ای را با آمریکا امضا کرد. گفتنی است این توافقنامه در پایان سال جاری میلادی منقضی می شود.

دونالد ترامپ همواره کره جنوبی را به پرداخت سهم بیشتری از هزینه های نظامی ترغیب کرده است. وی ماه گذشته در پیامی توئیتری نوشت که کره جنوبی یک کشور بسیار ثروتمند است و افزود که گفتگوها برای افزایش بیشتر پرداختها به آمریکا آغاز شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "گفتگوی ترامپ و مون پیرامون کره شمالی و تقسیم هزینه نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی ترامپ و مون پیرامون کره شمالی و تقسیم هزینه نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید