پیوند فرهنگی ایران و اسپانیا در تهران

به گزارش وبلاگ ریاضیات، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم اقتتاح نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا در ایران، از پیوند فرهنگی دو کشور سخن گفت و رییس موزه باستان شناس آلیکانته هم موفقیت نمایشگاه ایران؛ مهد تمدن را که پنج ماه در این کشور برپا بود، نتیجه اشتراکات فرهنگی ایران و اسپانیا دانست.

پیوند فرهنگی ایران و اسپانیا در تهران

به گزارش وبلاگ ریاضیات، علی اصغر مونسان پس از دریافت رای اعتماد از مجلس به عنوان نخستین وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نخستین رویداد رسمی خبری شرکت و نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا را در موزه ملی ایران افتتاح کرد. او ابتدا با مردم شهر آلیکانته اسپانیا به خاطر سیل اخیر ابراز همدردی کرد و گفت: قطعاً ملت اسپانیا از این حادثه به خوبی عبور نموده و راستا سعادت را طی می نمایند.

او با اشاره به افتتاح نمایشگاهی از تمدن اسپانیا در ایران، اعلام کرد: در شرایط پرآشوب جهان، برگزاری برنامه های فرهنگی، پیغام صلح، دوستی، مودت و آرامش به ما می دهد. برنامه های فرهنگی نقاط مشترک جوامع انسانی را برجسته می نماید و باعث نزدیکی انسان ها می گردد، موزه ها نقش مهمی در این اتفاق دارند.

وی با تاکید بر این که موزه ها اتفاقات گذشته و چگونگی زندگی گذشته را به امروز منتقل می نمایند و موظفند این محتوا را به آینده تحویل دهند، اظهار کرد: برنامه های مشترک فرهنگی باعث شناخت بیشتر ملت ها از یکدیگر می گردد و در جهانی امروز به جای آن که بخش نظامی و فروش سلاح جزو اهداف ملت ها باشد، پیغام مهر را منتقل می نماید و باعث خوشحالی بین جوامع می گردد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: در موزه ها می بینیم گذشتگان مان چطور زندگی کردند و امروز زندگی آن ها چطور است. در گذشته زندگی بر پایه صلح و دوستی بوده، نه بر پایه نبرد و جنگ. موزه ها پیغام بین ملت ها را جابجا نموده و نقاط مشترک را برجسته می نمایند.

او با یادآوری این که بیش از یک میلیون نفر گردشگر امروز در جهان وجود دارند که هدف شان آشنا کردن ملت ها با فرهنگ است و بازدید از موزه ها از اهداف مهم گردشگری محسوب می گردد، اظهار کرد: ایران نیز هدف گذاری نموده که گردشگری به عنوان یک بخش مهم مالی در آینده باشد. در جریان گردشگری علاوه بر اهداف مالی به اهداف فرهنگی و اجتماعی نیز دست پیدا می کنیم.

مونسان با بیان اینکه بیش از 615 فعال در کشور فضایی را فراهم کردند که گردشگران خارجی به کشور بیایند و با فرهنگ و مردم از نزدیک آشنا شوند، اضافه کرد: برگزاری موزه های مشترک را سرعت می دهیم و به آن اعتقاد داریم در راستا اهداف تعیین شده گام برداریم.

این عضو هیات دولت در طول سخنرانی اش بارها گفت: امید دارم جهان بدون جنگ، بدون ترور و زورگویی، با احترام به ملت ها برای همه باشد.

پل های گفت وگو را در دوران نفرت بسازیم

جوزف البرت کورتس ـ مدیر عامل بنیاد مارک و رییس موزه باستان شناس آلیکانته - نیز در سخنانی گفت: پیغام های تسلیت و ابراز همدردی وزارت امور خارجه به دلیل وقوع سیل اخیر در اسپانیا که باعث از بین رفتن جان هموطنانمان شد، با جان دل می پذیریم که امیدواریم بار دیگر بتوانیم به خوبی و مانند گذشته از جای خود بلند شویم.

او در ادامه به وقوع سیل نوروز سال جاری در تعدادی از شهرهای ایران و آسیب هایی که مانند آلیکانته به مردم و خانه های آنها وارد شده است، اشاره نمود و اضافه کرد: امیدوارم دو کشور روحیه خوبی حاکم گردد.

وی با بیان این که باید از این به بعد با خوشحالی به آینده نگاه کنیم، گفت: تاریخ تکرار پذیر است نمی دانیم آینده چه چیزی را برای ما رقم می زند همان طور که شاید بسیاری از گذشته خود چیزی نمی دانیم.

رییس موزه باستان شناس آلیکانته با بیان این که موزه ملی ایران و موزه ملی الیکانته یک پروژه بین المللی را در چاپ همکاری های بین المللی با یکدیگر شروع نموده اند، گفت: در جلسه مجمع شورای بین المللی موزه ها که کمتر از یک ماه گذشته در توکیو برگزار گردید نیز مطرح شد که فکر کردن از گذشته ما را به تاریخ خود نزدیک می نماید و احتیاج است برای بعضی دیگر همراه با تعلق باشد.

وی با بیان این که ما در دوران نفرت و تحقیر و زندگی می کنیم اما وظیفه داریم پل های گفت وگو و نزدیک شدن بهم را بسازیم، اظهار کرد: صادقانه ترین ادعای ما موزه های من هستند، یک جهان بدون تحول برای همه و صرفنظر از نژاد مذهب و سطح تحصیلات فضای گسترده ای برای همه افراد ایجاد می نماید که با حفظ کرامت های انسانی می تواند اتفاق بیفتد.

او با تاکید بر این که اگر ما در رابطه بین موزه ملی ایران و موزه باستان شناسی الیکانته پیروز شدیم، به خاطر فرهنگ تاریخ و میراث مشترک مان است و ادامه داد: اگر این امکان فرهنگی فراهم شده است بدون شک به یاری دستگاه ها بوده که در سایر موضوعات نیز چنین چیزی امکان پذیر است.

رییس موزه باستان شناسی الیکانته ادامه داد: بیاید بدون ترس به گذشته به آن فکر کنیم، به گذشته نزدیک شویم و رویدادهای زنده فعلی را مورد توجه قرار دهیم و درباره آیندگان تعامل کنیم و فکر کنیم که چه جامعه ای باید بسازیم و آینده مان چه می گردد.

ادواردو لوپز بوسکتس ـ سفیر کشور پادشاهی اسپانیا در ایران ـ درباره این نمایشگاه سخنانی را به زبان انگلیسی عنوان کرد که بدون ترجمه ماند.

او در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: سه نکته در این نمایشگاه حایز اهمیت است؛ نخست پیروزیت چشمگیری که نمایشگاه ایران در الیکانته داشت. از سوی دیگر اهمیت وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی از دید سفارت و دولت اسپانیا و در نهایت اهمیت شهر و استان الیکانته در اسپانیا از نظر گردشگری، میراث فرهنگی و فرهنگ.

نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا عصر یکشنبه 31 شهریورماه در محل موزه ملی ایران افتتاح شد که با نمایش 300 اثر تاریخی از تمدن مدیترانه و اسپانیا تا 26 فروردین 1399 برپا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیوند فرهنگی ایران و اسپانیا در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوند فرهنگی ایران و اسپانیا در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید