صادرات 71 درصدی خراسان رضوی به تاجیکستان

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سهم این استان از صادرات ایران به تاجیکستان سالانه 71 درصد است.

صادرات 71 درصدی خراسان رضوی به تاجیکستان

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمدعلی امیر فخریان چهارشنبه 27 آذر اضافه کرد: پارسال کل صادرات ایران به کشور تاجیکستان 78 میلیون دلار بود که از این میزان 55 میلیون دلار کالا از خراسان رضوی به آن کشور صادر شد.

وی ادامه داد: عمده اقلام صادراتی ایران به کشور تاجیکستان شامل پلی اتیلن، کلرو وینیل، رنگ و رزین، دارو، شوینده ها، لوله و شلنگ، مصالح ساختمانی، شیرینی و شکلات، نخ های پروپیلن و عمده اقلام وارداتی از آن کشور، مواد اولیه و واسطه ای برای بخش فراوری مانند پنبه، پیله کرم ابریشم، نخ های پنبه ای، کاغذ و مقواست.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تاجیکستان به دلیل قرابت فرهنگی و تاریخی با ایران و همچنین هم زبانی با مردم کشور، بستر مناسبی برای توسعه مراودات مالی، پذیرش گردشگر به ویژه گردشگری سلامت دارد.

امیر فخریان اضافه کرد: پنجمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان باهدف توسعه روابط تجاری از 30 آذرماه تا سوم دی ماه سال جاری در دوشنبه، پایتخت کشور تاجیکستان با موضوع فعالان بخش خصوصی خراسان رضوی برپا می گردد.

وی ادامه داد: 41 شرکت ایرانی در زمینه های صنایع غذایی، بهداشتی و درمانی، بخش های مختلف فراوریی، ماشین آلات کشاورزی و مصالح ساختمانی در این نمایشگاه شرکت می نمایند که بیشتر آن ها از خراسان رضوی هستند.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: این نمایشگاه بعد از چهار سال در تاجیکستان برپا می گردد. با توجه به تغییر رویکرد دولت تاجیکستان و علاقه آن به افزایش مراودات تجاری با ایران، پیش بینی می گردد در آینده نمایشگاه های مشابه در دیگر شهرهای تاجیکستان نیز برگزار گردد.

امیر فخریان اضافه کرد: یکی از مسائل تجارت ایران با تاجیکستان، نداشتن شناخت و آشنایی صادرنمایندگان با سیستم تجاری و قوانین و مقررات آن کشور است که به همین منظور ماه گذشته همایشی در سازمان صنعت استان باهدف افزایش شناخت تجار از این بازار و آشنایی با قوانین و مقررات کشور تاجیکستان با حضور سفیر ایران در آن کشور برگزار گردید.

سفیر ایران در تاجیکستان در این همایش ظرفیت بالقوه و بالفعل گردشگری در تاجیکستان را از دیگر ظرفیت های این کشور دانست و گفت: یکی از اقدامات ایران در این حوزه برقراری پرواز مستقیم بین تهران - دوشنبه و مشهد - دوشنبه بوده است تا بستر لازم برای افزایش ورود گردشگران تاجیک به ایران فراهم گردد.

تاجیکستان چهارمین هدف صادراتی استان خراسان رضوی بعد از افغانستان، ترکمنستان و عراق محسوب می گردد.

شیرینی، رنگ، انواع پسته، سیمان، اکسید آلومینیم، دارو، تخم پرندگان، بیسکویت و همچنین خدمات فنی و مهندسی از مهم ترین اقلام صادراتی جمهوری اسلامی ایران به کشور تاجیکستان هستند.

تاجیکستان کشوری کوهستانی و محصور در خشکی است که با حدود هشت میلیون نفر جمعیت و 143 هزار و 100 کیلومترمربع مساحت در آسیای مرکزی قرار گرفته است. این کشور با افغانستان از جنوب، ازبکستان از غرب، قرقیزستان از شمال و چین از شرق مرز مشترک دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "صادرات 71 درصدی خراسان رضوی به تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 71 درصدی خراسان رضوی به تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید