تشخیص زودهنگام سرطان اثربخشی درمان را افزایش می دهد

به گزارش وبلاگ ریاضیات، تهران - خبرنگاران - کارشناسان با تاکید بر لزوم تشکیل بانک اطلاعاتی از موارد ابتلا به سرطان خاطر نشان کردند، تشخیص سرطان در مراحل اولیه میزان اثربخشی درمان را افزایش و هزینه ها را به شدت کاهش می دهد.

تشخیص زودهنگام سرطان اثربخشی درمان را افزایش می دهد

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار علمی وبلاگ ریاضیات از بنیاد مصطفی(ص) ، اولین پنل در دومین روز از پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی در دانشگاه کراچی پاکستان با نام چالش های فعلی و منابع در دسترس برای درمان سرطان اختصاص داشت.

این پنل به ریاست پروفسور عادل النگر، رئیس مرکز سرطان سر و گردن بیمارستان اندرسون تگزاس آمریکا برگزار گردید.

وی در معرفی موضوعات مطرح در این پنل گفت: در موضوع سرطان با دو مساله متفاوت پیشرفت ها و چالش ها روبرو هستیم.

پروفسور النگر در ادامه ضمن برشمردن پیشرفت ها اضافه نمود: دستاوردها در تشخیص، تشکیل بانک بافت در بسیاری کشورها ، فراوری و توسعه زیست داروها و زیست نشانگرها از جمله این پیشرفت ها است.

وی چالش ها را پیچیده تر شدن انواع سرطان ها و تامین منابع مورد احتیاج تحقیقات دانست و گفت: بسیاری از انواع سرطان ها امروز به مرحله برخی بیماری های غیرواگیر مانند دیابت رسیده که قابل درمان نیست، ولی می توان آنها را کنترل کرد یا با پیشرفت بیماری داروهای جدیدی برای بیمار یافت که به معنای هزینه بیشتر است.

*** بیش از 30 درصد موارد ابتلا به سرطان قابل پیشگیری است

در ادامه دکتر هدی عمر بسلام، استاد دانشگاه عدن در خصوص تاریخچه سلامت و راهبردهای کنترل سرطان صحبت کرد.

وی با استناد به مطالعه موردی در کشورهای با درآمد کم و متوسط گفت: با اینکه تصور می گردد سرطان جزء بیماری های کشورهای توسعه یافته است، اما این طور نیست. آمار سازمان بهداشت دنیای نشان می دهد فقط در سال 2018 حدود 18 میلیون نفر در دنیا برای اولین بار مبتلا به سرطان تشخیص داده شدند که دو سوم این جمعیت در کشورهای در حال توسعه زندگی می نمایند. همچنین مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای توسعه یافته 30 درصد و در کشورهای در حال توسعه 70 درصد است.

بسلام اضافه نمود: بیش از 30 درصد از موارد سرطان قابل پیشگیری است؛ در حالی که بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت دنیای سالانه 8 تا 10 میلیون نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند.

وی با تاکید بر تدوین برنامه مبارزه با سرطان گفت: این برنامه ها باید با هدف پیشگیری از سرطان و تشخیص زود هنگام تدوین و اجرا شوند.

بسلام راهبردهای برنامه مبارزه با سرطان را تشخیص اولیه، افزایش آگاهی مردم، معاینات مستمر و تاسیس مراکز جامع درمان سرطان اعلام کرد.

*** ضرورت ثبت و گزارش دهی موارد ابتلا به سرطان

پروفسور تیتر دیمیرر، مدیر کارگروه سرطان در آموزشگاه علوم ترکیه نیز در این پنل بر ضرورت آگاهی رسانی جوامع مختلف برای تشخیص سریع تر سرطان تاکید نمود.

وی اضافه نمود: امروزه بسیاری از منابع برای درمان سرطان هزینه می گردد؛ در حالی که تشخیص از اهمیت زیادی برخوردار است.

دیمیرر بر فقدان آمار دقیق در منطقه جنوب غرب آسیا اشاره نمود و گفت: این کشورها آمار موارد ابتلا به سرطان جدید را ارائه نداده اند؛ به همین دلیل به سختی می توان به نتیجه ای جامع در خصوص دلایل و راهکارها مبارزه با سرطان در این منطقه رسید.

*** تشخیص زودهنگام سرطان و تشکیل بانک آماری

در خاتمه دکتر النگر در نتیجه گیری این نشست بیان داشت: درمان سرطان در مراحل دوم و سوم حتی برای کشورهای ثروتمند نیز سخت است و هزینه های زیادی را به فرد و نظام بهداشت و درمان تحمیل می نماید.

وی اضافه نمود: بنابراین باید معاینات دوره ای و مستمر برای تشخیص اولیه بیماری در دستور کار قرار گیرد.

النگر بر ضروت گزارش دهی و ثبت آمار موارد ابتلا به سرطان در هر کشور تاکید نمود و گفت: باید بدانیم موارد ابتلا به سرطان بر اساس میزان موارد ابتلا به هر نوع سرطان چیست و آیا بیمار درمان شده یا بیماری تحت کنترل است، همه این موارد به بهبود وضعیت مبارزه با سرطان یاری می نماید.

پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه های بیماری های واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان 8 تا 11 اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.

یکی از فعالیت های کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن دنیا اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود.

این دوره از نشست استپ، به آنالیز چالش های دنیا اسلام در حوزه سلامت می پردازد و تازه ترین روینمودها و دستاوردهای دارویی برای روبرو با این چالش ها در آن آنالیز می گردد.

در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان دنیا اسلام نیز برپا می گردد و شرکت ها و سرمایه گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی که در فراوریات و خدمات جدید، پیروزیت هایی را کسب نموده اند، در این نشست چهار روزه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. نشست ایسا هم زمان با نشست استپ در دانشگاه کراچی ادامه خواهد داشت.

نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان کشورهای اسلامی و محققان دنیا اسلام با یکدیگر دیدار نموده و دستاوردها و تجربیات پیروز خود را برای یکدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند.

علمی 9014**1584

منبع: ایرنا

به "تشخیص زودهنگام سرطان اثربخشی درمان را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام سرطان اثربخشی درمان را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید