بلومبرگ: حوادث تنگه هرمز نشان داد اتحاد آمریکا تضعیف شده است

به گزارش وبلاگ ریاضیات، یک رسانه آمریکایی در تحلیلی شکست آمریکا در تشکیل ائتلاف دریایی علیه ایران را مسئله ای دانسته که نشان می دهد اتحاد آمریکا با کشورهای اروپایی ضعیف شده است.

بلومبرگ: حوادث تنگه هرمز نشان داد اتحاد آمریکا تضعیف شده است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ریاضیات، یک شبکه خبری آمریکایی در تحلیلی ضمن اشاره به شکست آمریکا در تشکیل ائتلاف دریایی علیه ایران در خلیج فارس به بهانه تامین امنیت دریانوردی نوشت: تنش در تنگه هرمز، ضعف ائتلاف آمریکا و متحدان این کشور را نشان می دهد.

وبگاه شبکه خبری بلومبرگ چهارشنبه در گزارشی به قلم لئونید برشیدسکی نوشته ایده تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس آزمونی برای محک زدن این است که آیا آمریکا غیر از بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس متحد جدی دیگری در اروپا دارد یا خیر.

بر اساس این گزارش، دولت آمریکا به طور رسمی از آلمان، فرانسه و انگلیس درخواست نموده تا برای تامین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز، به نیروهای این کشور در منطقه بپیوندند، اما دولت آلمان از پذیرش این تقاضا سرباز زده است. برخلاف فرانسه و انگلیس، استقرار نظامیان آلمان در خارج از کشور باید در مجلس این کشور تصویب گردد و تقریبا اکثر سیاستمداران آلمانی مخالف شرکت در هرگونه ماموریت ایالات متحده علیه ایران هستند.

این در حالی است که سخنگوی دولت آلمان امروز بیان کرد که برلین در ماموریت دریایی مورد نظر آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نخواهد کرد. بر اساس گزارش شبکه الجزیره، آلمان اعلام نموده که اولویت اول در منطقه کاهش تنش است. (جزئیات بیشتر)

سویم داگدلن عضو حزب سوسیالیست چپ آلمان نیز به شبکه خبری دویچه وله گفت: آلمان نباید در دام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و حیوان حرف شنوی او، [بوریس] جانسون [نخست وزیر انگلیس] بیافتد و وارد درگیری یا آماده شدن برای جنگ با ایران گردد. (جزئیات بیشتر)

به گزارش بلومبرگ، فرانسه، دیگر متحد آمریکا نیز هنوز تصمیم خود را در این زمینه اتخاذ ننموده و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه سه شنبه با حسن روحانی رئیس جمهور ایران در زمینه کاهش تنش بین تهران و واشنگتن تلفنی رایزنی کرد.

در بخش دیگر این گزارش، با اشاره به رویکرد انگلیس در این زمینه و ادامه تقابل این کشور با تهران و توقیف نفتکش ها آمده است: با توجه به ناکافی بودن شمار نیروهای انگلیس در خلیج فارس و کاهش شمار نیروی دریایی این کشور، اشتیاق انگلیس برای همکاری با آمریکا در این زمینه قابل درک است. برخلاف آلمان و فرانسه، انگلیس هرگز به دنبال استقلال راهبردی از واشنگتن نبوده است.

بر خلاف این تحلیل، البته در روزهای گذشته گزارش هایی هم از اختلاف میان انگلیس و آمریکا بر سر ایران منتشر شده است. انگلیس پیش از این پیشنهاد تشکیل یک ائتلاف دریایی جداگانه با مشارکت کشورهای اروپایی را مطرح نموده است.

در انتها این گزارش آمده است: دشواری هایی که آمریکا برای دریافت چنین کمکی با آن روبرو شد، پوچی ائتلاف فراسوی آتلانتیک را نشان می دهد. ناملایمات سیاست خارجی آمریکا در سال های گذشته موجب شده متحدان ناتو برای همراهی با آمریکا بسیار دست به عصا باشند، حتی هنگامی که واشنگتن پیشنهاد راه اندازی یک جنگ تمام عیار علیه کشوری در دوردست ها را نداده بلکه صرفاً خواهان انجام عملیاتی برای ایمن سازی یک آبراه اصلی در برابر کشور متخاصمی است که بعید است با ائتلاف غربی همسو گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "بلومبرگ: حوادث تنگه هرمز نشان داد اتحاد آمریکا تضعیف شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلومبرگ: حوادث تنگه هرمز نشان داد اتحاد آمریکا تضعیف شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید