متن کامل توافق 13 بندی ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریه

به گزارش وبلاگ ریاضیات، ترکیه و آمریکا بعد از اعلام توافق برای آتش بس در سوریه بیانیه ای مشترک در 13 بند درباره مفاد این توافق منتشر کردند.

متن کامل توافق 13 بندی ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریه

به گزارش فارس، آمریکا و ترکیه پنجشنبه 25 مهر، بر سر توقف موقت عملیات ترکیه در شمال سوریه به توافق دست پیدا کردند. توافق میان این دو کشور متحد ناتو بعد از گفت وگو میان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا حاصل شد.

ترکیه و آمریکا بعد از اعلام این توافق، بیانیه ای مشترک به زبان انگلیسی صادر کردند که ترجمه متن کامل آن در زیر آمده است:

1- ترکیه و آمریکا بار دیگر بر روابط خود به عنوان اعضای مشترک ناتو تأکید می کنند. آمریکا به نگرانی های امنیتی مشروع ترکیه در مرزهای جنوبی این کشور واقف است.

2- ترکیه و آمریکا توافق دارند که اوضاع میدانی به خصوص در شمال شرق سوریه ایجاب می نماید دو طرف همکاری های نزدیک تری بر پایه منافع مشترک داشته باشند.

3- ترکیه و آمریکا بر اساس درک خلل ناپذیر از اصل یکی برای همه و همه برای یکی همچنان به حراست از خاک و جمعیت کشورهای ناتو در برابر همه تهدیدها متعهد باقی می مانند.

4- دو کشور بار دیگر تعهد خود برای حفظ جان انسان ها، حقوق بشر و حراست از اجتماعات مذهبی و قومی را یادآور می شوند.

5- ترکیه و آمریکا به فعالیت های داعش زدایی در شمال سوریه متعهد هستند. این تعهد، همکاری در موارد مقتضی بر سر بازداشت گاه ها و بر سر گروه های مهاجرت نموده از مناطقِ سابقاً تحت کنترل داعش را شامل خواهد شد.

6- ترکیه و آمریکا توافق دارند که عملیات های مبارزه با تروریسم باید فقط تروریست ها و پناه گاه ها، صندلی ها، سلاح ها، خودروها، تجهیزات و محل اختفای آنها را هدف قرار دهد.

7- ترکیه تعهد خود را برای اطمینان یافتن از ایمنی و سلامت افراد ساکن در تمامی مراکز جمعیتی در مناطق امن تحت کنترل نیروهای ترکیه ابراز نموده و مجدداً تأکید کرد که نهایت احتیاط را برای اجتناب از آسیب رساندن به غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی به کار خواهد بست.

8- هر دو کشور بار دیگر بر تعهد خود به حفظ وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و به روندِ سیاسیِ تحتِ رهبریِ سازمانِ ملل متحد، که هدف آن انتها دادن به بحران سوریه طبق قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد است، تأکید کردند.

9- دو طرف توافق کردند وجود یک منطقه امن همچنان برای برطرف نگرانی های امنیتی ترکیه، شامل جمع آوری مجدد سلاح های سنگین ی. پ.گ و از کاراندازی استحکامات و دیگر مواضع رزمی آنها حائز اهمیت و کارکرد است.

10- منطقه امن در درجه اول توسط نیروهای مسلح ترکیه اجرایی خواهد شد و دو طرف همکاری خود را در تمامی ابعاد مربوط به اجرای آن افزایش خواهند داد.

11- ترکیه، برای امکان پذیر کردن عقب نشینی ی. پ.گ از منطقه امن ظرف مدت 120 ساعت، عملیات چشمه صلح را موقتاً متوقف خواهد نمود. عملیات چشمه صلح بعد از اتمام این عقب نشینی متوقف خواهد شد.

12- آمریکا توافق می نماید در زمان توقف عملیات چشمه صلح دنبال اعمال تحریم های بیشتر ذیلِ فرمان اجرایی مورخ 14 اکتبر 2019 نباشد. دولت آمریکا به منظور تأکید بر پیشرفت های در حال اجرا برای دستیابی به صلح و امنیت در سوریه طبق قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت، با کنگره به نحو مقتضی همکاری و رایزنی خواهد نمود.

13. هر دو طرف به همکاری با یکدیگر برای اجرای تمامی اهداف مطرح شده در این بیانیه متعهد هستند.

بتازگی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در آنکارا با مایک پنس، معاون ریاست جمهوری امریکا بیش از چهار ساعت مذاکره نموده بود که در نتیجه آن درباره قطع 120 ساعتی عملیات ترکیه در سوریه برای عقب نشینی نیروهای نمودهای سوریه ار مرز ترکیه توافق حاصل شده بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز 9 اکتبر از شروع عملیات نظامی در شمال سوریه اطلاع داد. به گفته رئیس دولت این عملیات علیه حزب کارگران کردستان، ممنوعه در ترکیه و داعش (گروهک تروریستی ممنوعه در روسیه) انجام می گردد.

نظامیان ترکیه امیدوارند که مناطق مرزی سوریه را از شبه نظامیان کرد که آنها را تروریست می نامند، پاکسازی کنند و همچنین منطقه امنی ایجاد نموده و پناهندگان سوری را در آنجا مستقر کنند. آنکارا پیشتر اطلاع داده بود که در ترکیه تقریبا 4 میلیون سوری هستند که این کشور نمی تواند تا ابد آنها را نگه دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "متن کامل توافق 13 بندی ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن کامل توافق 13 بندی ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید