بومی سازی تجهیزات و ابزارهای شناختی سرعت گرفت

به گزارش وبلاگ ریاضیات، کوشش ها برای بومی سازی تجهیزات با حمایت های گسترده ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شد و تاکنون دستاوردهای مهمی در در این حوزه برای کشور به دست آمده است.

بومی سازی تجهیزات و ابزارهای شناختی سرعت گرفت

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ ریاضیات به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نشست ملی رستاخیز علمی در محور های هوافضا، انرژی هسته ای، فناوری نانو، سلول های بنیادی، فناوری فضایی، علوم شناختی و شرکت های دانش بنیان برای تحقق مطالبات بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه های علم و فناوری برگزار گردید.

حسین عزیزی مسؤول گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست گفت: با کوشش محققان، دانشمندان و پژوهشگران و با حمایت های گسترده این ستاد، دستاوردهای مهمی در امر طراحی، فراوری و بومی سازی تجهیزات و ابزارها شناختی در کشور بدست آمده است.

وی با اشاره به اینکه دستیابی به فناوری های پیشرفته و تبدیل علم به ثروت و خدمات یک احتیاج ضروری در جامعه محسوب می گردد، بیان نمود: تعامل بین رشته ای مواردی همچون ابزارسازی و ایجاد فناوری در حوزه های علوم شناختی را ممکن ساخته است و ستاد توسعه علوم شناختی در این زمینه حمایت از شکل گیری گروه های پیشران را به منظور بهره برداری از ظرفیت و پتانسیل های موجود درکشور در اهداف و برنامه های خود انجام می دهد، در این راستا گروه های متعددی از جمله در حوزه های نورواپتیک، اختلالات عصب-تحولی و تحریک عمقی مغز شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه کوشش ها در امر بومی سازی تجهیزات و سیستم های مورد احتیاج مراکز پژوهشی و تخصصی و درمانی با حمایت های گسترده این ستاد همچنان ادامه دارد، ابراز کرد: بواسطه تشکیل تیم های مشترک تحقیقاتی بسیاری از تجهیزات و دستگاه های مورد احتیاج بخش های دانش علوم شناختی از جمله دستگاه ثبت نوارهای مغزی، تحریک الکتریکی مغز، تصویربرداری از مغز در داخل کشور طراحی ، فراوری و در مراکز علمی و درمانی مورد استفاده واقع شده است.

عزیزی وجود ظرفیت ها، پتانسیل و نیروی انسانی در حوزه های مختلف علمی و تخصصی را یک موهبت در سطح کشور یاد کرد و گفت: ارتقای کمی و کیفی سطوح مختلف دانش بویژه در حوزه های علوم شناختی احتیاجمند سرمایه گذاری مناسب و گسترده است و این انجام این مهم ضمن ایجاد فرصت های شغلی به پیشبرد اهداف و برنامه ها علمی و پژوهشی یاری موثری می نماید.

مسؤول گروه پژوهش، فناوری و زیرساخت ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری در بخشی دیگر از سخنانش در این نشست، ارتقای سطح کیفی در امر آموزش در فضاهای آموزشی را ضرروی دانست و گفت: ارتقای سرمایه و قابلیت های شناختی در جامعه یک احتیاج ضرروی است و این امر باید از سنین کودکی شروع گردد.

وی همچنین بیان نمود: حوزه های علوم شناختی، دانشی میان رشته ای، نوپا و معطوف به آینده است که در آن مغز و فرآیندها و کارکردهای شناختی مورد مطالعه روش مند و منظم قرار می گیرد ستاد توسعه علوم شناختی به عنوان نهادی علمی و حمایتی، فعالیت های ترویجی و اثر بخش را در دستورکار اقدامات خود قرار داده است تا دستاوردهای مهمی در حوزه علوم و فناوری های شناختی برای ارایه خلاقیت ها، ابداعات و راهکارهای مناسب برای ارتقا و بازتوانی شناختی و پیشگیری از بیماری ها نصیب کشور گردد.

به گفته وی، سرمایه گذاری وسیع برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی و جذب فارغ التحصیلان مجرب و نخبه مراکز علمی داخل و خارج از کشور به منظور برطرف احتیاجهای داخلی و کاهش وابستگی ها و حضور در عرصه های منطقه ای و بین المللی به عنوان یک اولویت و سیاستی پایدار در دستور کار و اهداف راهبردی این ستاد واقع شده است.

عزیزی بیان نمود: در نتیجه کوشش ها و اقدامات حمایتی ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری، علاوه برجلب همکاری و مشارکت ده ها تن از متخصصان، اساتید و پژوهشگران داخل کشور در اجرای طرح های تحقیقاتی و تخصصی، تعداد زیادی از فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های معتبر بین المللی برای فعالیت های پژوهشی و تخصصی به داخل کشور مهاجرت و در مراکز علمی و تخصصی مشغول فعالیت هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بومی سازی تجهیزات و ابزارهای شناختی سرعت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی تجهیزات و ابزارهای شناختی سرعت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید