بنویسید کاهش کارمزد، بخوانید افزایش درآمد

به گزارش وبلاگ ریاضیات، برنامه ی بازار در آخرین روز های سال تصمیم مهمی گرفت؛ برنامه بازار سهم خود از درآمد توسعه دهندگان اپلیکیشن و بازی های موبایل را به شکل چشمگیری کاهش داد. بازار به عنوان بزرگترین فروشگاه ها برنامه و بازی موبایلی در ایران تصمیم گرفت تا سهم خود را به 15 درصد کاهش بدهد. تا صنعت نوپای برنامه های موبایلی را با خبری خوش در ابتدای سال 1400 روبرو کند.

بنویسید کاهش کارمزد، بخوانید افزایش درآمد

فروشگاه های عظیم اپلیکیشن و بازی های موبایلی دنیا مثل اپل استور و گوگل پلی معمولا بابت خدماتشان به کسانی که برنامه ها و بازی های خود را در این استور های مجازی می فروشند، 30درصد کارمزد برمی دارند. بازار هم از زمان آغاز فعالیت خود چنین نسبت و تناسبی میان درآمد ها و کارمزد اجرا می کرد و سهم توسعه دهنده ها را با کسر 30درصد کارمزد به حسابشان می ریخت. پارسال در شرایطی که کرونا خسارت های زیادی به کسب وکار های مختلف وارد نموده بود، بازار با کاهش سهم خود از فروش اپلیکیشن ها و بازی های موبایل، کسانی که اپلیکیشن و بازی موبایل طراحی می کردند را غافلگیر کرد.

کاهش کارمزد توسعه دهندگان در برنامه بازار

بازار عظیمترین فروشگاه اپلیکیشن و بازی های موبایل برای سیستم عامل اندروید است. براساس گزارش های رسمی کسانی که به عنوان توسعه دهنده در برنامه بازار فعالیت می نمایند در سال 97 روی هم رفته 103 میلیارد تومان سود کسب کردند. این عدد یک سال بعد با رشد چشمگیر به 189 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. به این ترتیب انتشار خبر کاهش کارمزد توسعه دهندگان از سوی برنامه بازار می تواند مهمترین خبر حوزه صنعت نوپا، اما پردرآمد ساخت و طراحی اپلیکیشن ها و بازی های موبایل در ایران باشد.

مدیرعامل بازار مهدی امیری در خصوص افزایش درآمد توسعه دهندگان می گوید این تصمیم که از ابتدای خرداد سال 1400 اجرا می گردد به کاهش کارمزد و افزایش درآمد 99 درصد توسعه دهندگان فعال در برنامه بازار منجر می گردد. به گفته مهدی امیری بازار در 10سال گذشته در کنار پلی استور گوگل و اپ استور اپل رشد نموده و با ایجاد مزیت هایی با محتوای بومی، نظارت بر پرداخت امن و پشتیبانی فعال از 26هزار توسعه دهنده، و به رغم محدودیت های محتوایی و نداشتن امکان نصب پیش فرض و دسترسی های سیستمی، 45میلیون کاربر ایرانی را با خود همراه نموده است.

مدیر بازاریابی بازار علیرضا اشکان هم می گوید با کاهش کارمزد توسعه دهندگان و افزایش درآمد آنها، فرایند فراوری و توسعه اپ ها سریع تر سرعت می گیرد تا به اصطلاح، کیک صنعت عظیم تر گردد. این تصمیم بازار در واقع کمک عظیمی به تیم های کوچک توسعه دهنده است؛ تیم هایی که به لحاظ اقتصادی از حمایت خاصی برخوردار نیستند و معمولا بر اساس سرمایه شخصی در بازار حضور دارند و کوشش می نمایند هزینه هایشان را پوشش بدهند. چون وقتی دغدغه های اقتصادی توسعه دهنده کاهش پیدا می نماید بر سرعت توسعه و فراوری اپلیکیشن و برنامه های موبایلی افزوده می گردد.

به عبارت دیگر، تصمیم بازار در نصف کردن سهم خود، نوعی هل دادن صنعت به جلو است، چون هزینه های فراوری بالاست و مجموع هزینه ها سرعت رشد توسعه دهندگان کوچک را کم می کرد. این تیم های کوچک باید در ابتدا به سطح پایداری از درآمدزایی برسند تا بتوانند منابع انسانی مورد نیازشان را جذب کند و رشد بیشتری را تجربه نمایند؛ بنابراین کاهش کمیسیون به لحاظ اقتصادی کمک عظیمی به آن ها خواهد بود.

نظرات فراورینمایندگان برنامه و بازی های موبایل به کاهش کارمزد برنامه بازار

توسعه دهندگان برنامه های کاربردی و بازی های موبایل فعال در برنامه بازار حالا می توانند رقمی که از کاهش کارمزد به دست می آورد را در بخش های دیگر مانند تبلیغات و توسعه خرج نمایند. حسین جوزایی مدیرعامل اپلیکیشن لرنینگ که در حاضر به رکورد بیش از 200هزار نصب توسط کاربران برنامه بازار رسیده است، خبر کاهش کارمزد برنامه بازار را اتفاق مبارکی می داند که باید پیش از این ها گرفته می گردد. به گفته او از همین ابتدا معین است با این کار درآمد توسعه دهندگان اپلیکیشن و بازی افزایش پیدا می نماید و ما تصمیم گرفته ایم که رقم را برای تبلیغات هزینه کنیم.

مدیرعامل استودیو بازی سازی تترا پازل، اما به ابعاد مهمتری از تصمیم جدید برنامه بازار اشاره می نماید. به گفته ابوالفضل صادق سال جاری گوگل پلی میخواهد نظارت های خود را افزایش دهد. این اتفاق منجر می گردد توسعه دهندگان اپلیکیشن و بازی های فارسی که پیش از این می توانستند با ابزار هایی مثل زرین پال سیاست های پرداخت گوگل را دور بزنند و رقمی بابت کارمزد نپردازند با مشکل روبرو شوند. تقریبا شبیه اتفاقی که برای عرضه نمایندگان اپلیکیشن و بازی روی iOS رخ داد.

او می گوید با تصمیم جدید برنامه بازار برای کاهش کارمزد ها توسعه دهندگان ترجیح می دهند عوض تمرکز روی گوگل و مسائل دیگری مثل خروج ارز از کشور، در همان برنامه بازار تبلیغ نمایند و مشتری جدید بگیرند. حتی شرکتی مثل ما می تواند این درآمد اضافی را صرف در اختیار دریافت دولوپر کند، چون آن ها دستمزد های زیادی می گیرند. به این ترتیب اگر در گذشته دو ماه یکبار به روزرسانی می کردیم می توانیم این کار را هر ماه انجام دهیم. کاری که به مشتری نشان می دهد با بازی به روزتری روبرو است.

حسین مزروعی مدیرعامل آواگیمز هم اعتقاد دارد این تصمیم باعث می گردد شرکت هایی که بین 300میلیون تا یک میلیارد تومان در سال درآمد دارند رقمی در حدود 150میلیون تومان بیشتر بگیرند. چنین رقمی برای توسعه دهندگان معنای متفاوتی خواهد داشت. به عنوان مثال برای یک کسب وکار کوچک به اندازه اجاره یک سال دفتر کار خواهد بود و می تواند به توسعه دهنده متوسط دیگر اجازه دهد تیم فنی خود را با اضافه کردن برنامه نویس یا طراح بازی تقویت کند. توسعه دهندگان دیگر هم می توانند با توجه به شرایط خود این درآمد اضافی را صرف تبلیغات نمایند.

علت کاهش کارمزد توسعه دهندگان در دنیا

سال گذشته ابتدا اپل اطلاع داد سهم خود را از 30درصد به 15درصد کاهش می دهد. این کاهش کارمزد تغییری اساسی در شیوه قدیمی اپل برای تعامل با توسعه دهندگان iOS به شمار می رود و نشانه ای از برنامه جدید این شرکت برای تمرکز بیشتر روی کسب وکار های کوچک و تعامل با برنامه سازان است. نتایج یک تحقیق نشان می دهد تعداد توسعه دهندگانی که این کاهش کارمزد بهره مند خواهند شد به حدود 98درصد فعالان iOS می رسد. این آمار در خصوص گوگل پلی نیز در این حدود است.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، این برنامه را شیوه ای برای حمایت از کسب وکار های کوچک می داند؛ بخشی که از نگاه او ستون فقرات اقتصاد دنیای و قلب تپنده نوآوری است. به گفته او، کسب وکار های کوچک ستون فقرات اقتصاد دنیای ما و قلب تپنده نوآوری و فرصت در جوامع سراسر دنیا هستند. ما در حال راه اندازی برنامه ای هستیم که صاحبان کسب وکار های کوچک را برای ورود به دوران جدیدی از خلاقیت و شکوفایی در اپ استور کمک کند و به آن ها کمک کند برنامه هایی باکیفیت مورد نظر مشتریان فراوری نمایند.

منبع: فرارو

به "بنویسید کاهش کارمزد، بخوانید افزایش درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنویسید کاهش کارمزد، بخوانید افزایش درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید