مراسم پاسداشت آیین های نوروزی در گیلان برگزار گردید

به گزارش وبلاگ ریاضیات، مراسم پاسداشت آیین های نوروزی در گیلان به منظور آشنایی مردم با این آیین ها برگزار گردید.

مراسم پاسداشت آیین های نوروزی در گیلان برگزار گردید

به گزارش وبلاگ ریاضیات به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان، در این مراسم که روز 25 اسفند ماه در استقبال از نوروز 98 به همت پژوهشگاه این اداره کل در محل پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار گردید، شرکت کنندگان با آیین های نوروزی گیلانیان آشنا شدند.

میثم نوائیان دبیر علمی این مراسم گفت: نوروز خوانی از مراسم آخر هر سال در گیلان است. نوروزخوانی که هم اکنون نیز کم و بیش رواج دارد، در گیلان نماد ورود بهار و خیر و برکت است.

دبیر علمی این مراسم با اعلام دغدغه مسئولین در مورد فراموش شدن آیین های گیلانی اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی کوشش دارد با برگزاری همایش های علمی نظیر مراسم پاسداشت آیین های نوروزی توجه مردم به ویژه جوانان را نسبت به فرهنگ گیلان جلب کند.

او در ادامه اضافه کرد: در این مراسم با دعوت از پیشکسوتان و پژوهشگران عرصه فرهنگی به ویژه آیین های نوروزی سعی در بازخوانی سنت های قدیم مردم گیلان را داشتیم.

مدیر پژوهشگاه اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گفت: نمایش عروس گوله نیز از دیگر مراسم قبل از حلول سال نو به شمار می رفت. این نمایش همراه با آواز ریتمیک دارای مفاهیم اخلاقی و آیینی خاصی بود.

از دیگر مراسم کهن ایرانیان که در گیلان هم با برخی تغییرات جزیی به آن می پردازند، چهارشنبه سوری است که در غروب آخرین سه شنبه سال و در شب چهارشنبه انجام می گردد. فالگوش ایستادن نیز از دیگر برنامه های چهارشنبه سوری است.

قاشق زنی از دیگر رسوم اجرایی این شب بود که معمولاً جوانان و بیشتر دختران به در خانه همسایه ها می رفتند و با پنهان کردن روی خود و بدون دادن آشنایی، خواهان هدیه می شدند. نقل و نبات و تنقلات از عمده ترین چیزهایی بود که در کاسه قاشق زنان جای می گرفت.

اجرای مراسم آیینی عروس گوله و رابچره و نوروزی خوانی نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود که با استقبال شرکت کنندگان روبرو شد.

منبع: میراث آریا

به "مراسم پاسداشت آیین های نوروزی در گیلان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم پاسداشت آیین های نوروزی در گیلان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید