خصومت با ایران عامل مثبتی برای ترامپ در انتخابات 2020 نخواهد بود

به گزارش وبلاگ ریاضیات، خبرنگاران، گروه بین الملل - فاطمه محمدی پور: در طی یک سال گذشته ج. ا. ایران شاهد اعمال تحریم های شدید امریکا بوده و دولت ترامپ مرتب از این گزینه و موارد مشابه (خروج از برجام، تحریم ها و تهدیدات شدید) جهت تسلیم تهران استفاده می کرد. اما اکنون صبر و تحمل ایران به اتمام رسیده و روز دوشنبه تهران گفت: برجام را کنار خواهد گذاشت مگر اینکه شرایط خاصی که خواستار آن است مهیا گردد.

خصومت با ایران عامل مثبتی برای ترامپ در انتخابات 2020 نخواهد بود

این بیانیه بعد از حملات علیه تانکرهای نفت در منطقه که ترامپ ایران را مسئول آن دانست، ارائه شد. اگر فرضیه دولت امریکا این است که ایران بدون هزینه و با سیاست حداکثر فشار تسلیم واشنگتن و متحدان آن خواهد شد، باید گفت که این فرضیه از اساس اشتباه است. درست است که سیاست حداکثر فشار و تحریم های مالی ایران را تحت تأثیر قرار داده اما تاکنون پیروز نشده ایران را پای میز مذاکره آورده تا در خصوص خواسته های واشنگتن بحث کند.

بعضی از کارشناسان معتقدند که رابطه امریکا با ایران و رابطه امریکا با چین تأثیر بسیار زیادی بر انتخاب دوباره ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 دارد.

در این ارتباط وبلاگ ریاضیات مصاحبه ای با پروفسور تام لی استاد علوم سیاسی دانشگاه پومانا امریکا تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*آیا تصور می کنید کمپین فشار حداکثری بر ایران نتیجه ای برای دولت ترامپ خواهد داشت؟

این سیاست طبیعتاً نتیجه ای نخواهد داشت. این سیاست مربوط به ترامپ یا حداقل پمپئو یا بولتون است که همه چیز را بهم ریخته اند. با توجه به داستان های جدید واشنگتن و بدون شواهد متقن، ایران را متهم به انفجار نفتکشها در خلیج عمان نموده اند.

*به نظر می رسد هر چه به موعد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می شویم تمایل ترامپ برای تبادل نظر با مقامات ایران بیشتر می گردد. به اعتقاد بعضی این تمایل بیشتر برای تبلیغات انتخاباتی است تا دستاوردی در سیاست خارجی او را نشان دهد. نظر شما چیست؟

پیش بینی این موضوع با فرد متغیری مانند ترامپ بسیار سخت است. ممکن است تمایل ترامپ جهت مذاکره با ایران شعار تبلیغاتی باشد، اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که مردم امریکا خواستار تعارض با ایران باشند - بنابراین تعارض با ایران یک استراتژی خوب نیست.

شاید او به دنبال کسب پیروزی بزرگ در عرصه سیاست خارجی باشد اما فکر نمی کنم درگیری با ایران سیاستی پیروز باشد.

* اگر فشار حداکثری نسبت به ایران به نتیجه نرسد در این صورت تصور می کنید تغییری در تیم جنگ طلب ترامپ از جمله اخراج جان بولتون و مایک پمپئو صورت بگیرد؟

من فکر می کنم جان بولتون قبل از مایک پمپئو اخراج گردد. پمپئو ممکن است اخراج نگردد و خودش استعفا دهد تا بتواند در انتخابات مجلس سنا شرکت کند. اما دولت ترامپ تاکنون چند نفر را اخراج نموده است. اگر آنها اخراج شوند، افرادی که باقی خواهند ماند، دسته ای از آماتورها خواهند بود.

*با توجه به اینکه جنگ تجاری با چین آثار نامطلوبی در اقتصاد امریکا در ماههای آینده خواهد داشت و اقتصاد نیز برگ برنده ترامپ است در این صورت نتایج انتخابات آمریکا در سال 2020 را در سایه تداوم جنگ تجاری با چین چگونه ارزیابی می کنید؟

مطمئن نیستم که اقتصاد نقطه ضعفی برای ترامپ خواهد بود. قدرت ایالات متحده امریکا فراز و نشیب دارد. اما برای برخورد با نارضایتی، دریچه های ایمنی وجود دارد.

چین برای مدت طولانی ثروتمند نبوده است من فکر نمی کنم آنها ابزارها و یا هنجارهایی را جهت مقابله با رکودهای بزرگ توسعه داده باشند.

*فاکس نیوز که رسانه حامی ترامپ است اخیراً نظرسنجی برگزار کرد که نشان می داد ترامپ در مقایسه با 5 کاندیدای دموکرات از جمله برنی سندرز و جو بایدن آرای کمتری را کسب کرد. با توجه به اینکه این نظرسنجی توسط فاکس نیوز انجان شده ارزیابی شما از آن چیست؟ (البته اخیراً اختلافاتی میان ترامپ و فاکس نیوز هم وجود داشته است)

این نظرسنجی ها بی معنی و زودهنگام هستند. حتی در انتخابات سال 2016 من فکر می کردم نظرسنجی ها بد هستند. رای دهندگان نژادپرست، احمق و بی تحصیل، نظرسنجی نمی نمایند و ما در سال 2016 به این واقعیت پی بردیم که بسیاری از آنها در داخل جامعه امریکا حضور دارند و تاثیر رای آنها زیاد است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "خصومت با ایران عامل مثبتی برای ترامپ در انتخابات 2020 نخواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خصومت با ایران عامل مثبتی برای ترامپ در انتخابات 2020 نخواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید