بولیوی همچنان در بحران؛ مورالس عقب نشینی نمی کند

به گزارش وبلاگ ریاضیات، بحران سیاسی بولیوی که پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته شدت یافت، حتی با تحقیق و تفحص سازمان کشورهای آمریکایی برای حل این مناقشه هم آرام نشده است.

بولیوی همچنان در بحران؛ مورالس عقب نشینی نمی کند

به گزارش وبلاگ ریاضیات، به نقل از خبرگزاری رویترز، اوو مورالس، رهبر چپگرای بولیوی که حدود 14 سال است ریاست جمهوری را در دست دارد با مخالفت شدید گروه های اپوزیسیون که از او می خواهند استعفا نموده یا انتخابات جدیدی برگزار کند، روبرو است. یک گروه بین المللی از سازمان کشورهای آمریکایی هم در حال آنالیز رای گیری 20 اکتبر (28 مهر) است اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.

اوو مورالس سه شنبه با بیان اینکه سازمان کشورهای آمریکایی در حال آنالیز ادعاهای اپوزیسیون مبنی بر وقوع تقلب است، گفت دعوت به هرج و مرج بدون ارائه سند و مدرک تنها تلاشی برای کودتاست. ارتش بولیوی هم تاکنون به درخواست اپوزیسیون برای مداخله در بحران پاسخی نداده است. وزیر دارایی و اقتصاد بولیوی هم سه شنبه گزارش داد، اعتصاب و اعتراضات مردمی در 14 روز گذشته ضرر 167 میلیون دلاری بر جای گذاشته است.

روز سه شنبه یک رهبر مدنی بولیوی از مردم خواست نهادهای دولتی را فلج نموده و مرزها را مسدود نمایند؛ جرقه اعتراضات با پیروزی دوباره اوو مورالس در انتخابات ماه گذشته شروع شد و وارد سومین هفته شده است. در بحبوحه اختلافات درون اپوزیسیون، گروه های مدنی با اعتصاب ها و مسدود ساختن جاده ها به انتخاب دوباره مورالس اعتراض می نمایند.

لوئیس فرناندو کاماچو، از رهبران مدنی بولیوی در گردهمایی سه شنبه در شهر سانتا کروز از معترضان خواست تا نهادهای دولتی را به طور مسالمت آمیز تعطیل نمایند. او در جمع ده ها هزار تن از معترضان با درخواست از اوو مورالس برای کناره گیری گفت: ما خواهان اعتصاب مدنی ملی نامحدود هستیم.

کاماچو پیشتر ضرب الاجل 48 ساعت برای استعفای مورالس مشخص نموده بود که دوشنبه شب به خاتمه رسید. اپوزیسیون بولیوی متشکل از کارلوس مسا که پیشتاز انتخابات شده بود و همچنین گروه های مدنی سرشناس، درخواست ها برای عزل مورالس را افزایش داده اند. مسا که در انتخابات 20 اکتبر در صندلی دوم نهاده شد، پیروزی انتخاباتی مورالس را غیرقانونی دانسته و یکشنبه پیشنهاد برگزاری انتخابات جدید را طرح کرد. او معتقد به تقلب انتخاباتی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بولیوی همچنان در بحران؛ مورالس عقب نشینی نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بولیوی همچنان در بحران؛ مورالس عقب نشینی نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید