آنالیز ژنتیکی نوع خفیف و شدید کرونا در ایران

به گزارش وبلاگ ریاضیات، دکتر سیروس زینلی، رئیس انجمن بیوتکنولوژی در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به ضرورت مطالعه و تحقیق روی رفتارشناسی ویروس کرونا اظهار کرد: مطالعه ژنوم ویروس کرونا برای ما مهم است؛ ما طبق مطالعه ای که داشتیم به نتیجه رسیدیم که این ویروسی که در کشور وجود دارد با ویروسی که در چین یا امریکا وجود دارد تفاوتی نمی کند و تغییرات زیادی نکرده است.

آنالیز ژنتیکی نوع خفیف و شدید کرونا در ایران

متخصص ژنتیک پزشکی ادامه داد: موضوع مورد بحث در سطح بین الملل نشان می دهد که قطعاً کرونا ویروس در حال تغییر است و وقتی تغییرات صورت می گیرد در ابتدا این تغییرات کور هستند و می تواند شدت بیماری را بیشتر و کمتر کند.

آنالیز ژنتیکی نوع خفیف و شدید کرونا در ایران

وی با بیان اینکه ما طرحی را به معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ارائه کردیم که ظاهراً تایید شده ولی هنوز به ما ابلاغ نشده، بیان نمود: اگر این طرح تایید گردد ما به آنالیز دقیق تر و بیشتر این ویروس می پردازیم. در واقع کاری که باید انجام گردد این است که با نمونه گیری از چند بیمار مبتلا به کرونا با علائم مختلف به آنالیز دقیق تر آن بپردازیم و ببینیم آیا نوع خفیف و شدید کرونا از نظر ژنتیکی با هم فرق دارند یا خیر.

مدیر یک شرکت دانش بنیان تاکید نمود: تا آنجایی که می دانم در این خصوص اطلاعات جدیدی از سوی محققان ایرانی اعلام نشده اگر وجود دارد اطلاعات در سطح بین المللی است. همچنین بنا داریم در تحقیقات خود آنالیز کنیم ویروسی که در کشور ما وجود دارد با ویروسی که در سایر کشورها وجود دارد به نوع و شدت بیماری ارتباطی دارند یا خیر.

وی با بیان اینکه تحقیقات اولیه ای که انجام دادیم در واقع زیرساختی برای این تحقیق جدید ما به شمار می رود، بیان نمود: در حال حاضر زیرساخت تحقیقات را داریم و فقط باید بودجه باشد که تعداد نمونه های بیشتری انجام دهیم و در این راستا می بایست بیمارستان ها هم با ما همکاری نمایند.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران گفت: چند ماهی می گردد که این تحقیق را به وزارت بهداشت اعلام نموده ایم که بعد از ابلاغ به ما و تامین اقتصادی می توانیم در عرض یک ماه نتیجه تحقیقات خود را اعلام کنیم.

چه افرادی بیماری شدیدتر و چه افرادی بیماری خفیف تر می گیرند

وی ادامه داد: در این تحقیق معین می گردد که چه افرادی بیماری شدیدتر و چه افرادی بیماری خفیف تر می گیرند؛ اگر بتوانیم تعداد بیشتری را آنالیز کنیم که دقیقاً از نظر علمی دلیلی بدست بیاوریم که تغییرات ویروس کرونا چه هست و چه تغییراتی است خیلی اطلاعات مفیدی خواهد بود که در فراوری واکسن و دارو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در این پروژه تفاوت شدت بیماری در افراد نیز مورد آنالیز قرار می گیرد.

وی توضیح داد: البته یک شرکت که در زمینه فراوری واکسن کرونا فعالیت می نماید از ما درخواست داشته که تغییرات ژنومی ویروس را بدست بیاوریم که از این نتایج در ساخت واکسن بهره مند شوند.

وی با تاکید بر اینکه چند پروژه شبیه این تحقیق که ما تصمیم به انجام آن داریم در کشور در حال اجرا است، بیان نمود: نتیجه خیلی خاصی هنوز در کشور و حداقل در سطح بین الملل اعلام نشده است.

متخصص ژنتیک پزشکی در پاسخ به اینکه چرا در سطح ملی تحقیقات محققان در این زمینه آن طور که باید مطرح نمی گردد، بیان نمود: مشخص توالی ویروس هزینه بر است از سوی دیگر باید ریشه یابی کنیم که بعضی مراکز که بودجه دریافت نموده اند، چرا نتایج خود را اعلام ننموده اند.

کمبود بودجه دلیل عدم انجام تحقیقات مرتبط با کرونا

استاد تمام انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: باید قبول کنیم که ما در تحریم هستیم و بعضی کارها آنطور که باید انجام نمی شوند. قطعاً تحقیقات هم تحت تاثیر این شرایط هستند؛ یکی دیگر از دلایل مسائل پژوهشی روی کرونا در ایران، کمبود بودجه است.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ادامه داد: تحقیقات اولیه ای که ما درباره مشخص ژنوم ویروس کرونا انجام دادیم با هزینه شخصی و در فروردین و اردیبهشت انجام شد که گزارش آن را نیز ارائه کردیم.

زینلی با تاکید بر اینکه توانایی انجام تحقیقات در زمینه ویروس کرونا در کشور توسط محققان وجود دارد، تاکید نمود: اما کشور در شرایط تحریم است و باید قبول کرد که بعضی از این تحقیقات آنطور که باید نمی تواند انجام گردد.

تحقیقات علمی سود ندارد / سود در فراوری دارو و واکسن است

وی در پاسخ به اینکه چرا محققان در زمینه درمان ورود پیدا نموده اند اما در زمینه تحقیقات رفتارشناسی ویروس هنوز آن طور که باید کاری انجام نشده است، عنوان نمود: چون در درمان سود وجود دارد و اگر دارویی یا واکسنی تهیه گردد امکان درآمد زایی از آن زیاد است؛ اما مشخص توالی آورده ای برای کسی ندارد بنابراین وقتی سودی در کاری نباشد علاقه ای هم وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: برای مشخص توالی و تحقیقات در زمینه ویروس، می بایست دولت حمایت اقتصادی انجام دهد که تحقیقات انجام گردد زیرا این موضوعات برای بخش خصوصی اهمیتی ندارد. در اصل اگر معاونت علمی و وزارت بهداشت یاری اقتصادی نمایند تحقیقات روی ویروس کرونا انجام می گردد.

مدیر یک شرکت دانش بنیان ادامه داد: اطلاعاتی که از رفتار شناسی ویروس بدست می آید برای بخش خصوصی اهمیت چندانی ندارد از این رو انتظار حمایت اقتصادی از سمت دولت وجود دارد.

وی تاکید نمود: البته تا آنجایی که می دانم چند تحقیق علمی در مورد ویروس کرونا مورد حمایت اقتصادی قرار گرفته اند ولی هنوز نتایج آنها اعلام نشده است؛ امیدواریم آنهایی که بودجه گرفتند و یا قرار است بگیرند نتایج را اعلام نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آنالیز ژنتیکی نوع خفیف و شدید کرونا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز ژنتیکی نوع خفیف و شدید کرونا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید